Korzystanie z samochodu w dzisiejszym świecie

Korzystanie z samochodu w dzisiejszym świecie znacznie ułatwia mobilność podczas wykonywania różnych czynności. Nie rzadko trzeba nie tylko samemu jeździć w celach służbowych, ale i wozić ze sobą małych dzieci na spacer, do sklepu, czy do przedszkola. Zapewnić komfort i bezpieczeństwo w tym przypadku pomogą specjalne foteliki samochodowe dla dzieci.

Dziś wybór siedzenia dla dziecka jest dość duży. W specjalistycznym sklepie, jak na przykład, podanej w linku kroxa96.ru lub na innych lokali handlowych, można wybrać ten produkt w różnych rozmiarach i konstrukcji. Specjalny fotelik służy do zmniejszenia negatywnego wpływu na dziecko podczas gwałtownych manewrów, czy jest to zahamowanie lub nawet WYPADKU. Według statystyk, odpowiednio dobrane siedzisko zmniejsza prawdopodobieństwo poważnych obrażeń w wypadku na 75%.

Przy wyborze fotelika najpierw trzeba go zidentyfikować grupę. Odbywa się to na podstawie takich parametrów jak wzrost i waga dziecka. Na przykład, jeśli wiek dziecka do 6 miesięcy, a jego waga nie przekracza 10 kg, to mu pasuje fotelik grupy 0. Jest on zainstalowany na tylnej kanapie bokiem w kierunku jazdy. Zewnętrznie model taki jak w tradycyjną gondolę, ale wyposażonej w pasy bezpieczeństwa. Mocowana jest ona zwykłymi pasami lub za pomocą specjalnych uchwytów Isofix znajdujących się pod oparciem. Opcje montażu powinny być podane w paszporcie dziecka siedzenia.

Dla niemowląt i małych dzieci o wadze do 13kg trzeba kupić fotelik z grupy 0+. Ono ma wygląd mobilnej przenośnego wiadra z uchwytem i pasami bezpieczeństwa. Instalować należy go twarzą do kierunku jazdy. Jest to moment ważny, ponieważ głowa dziecka w tym wieku jest bardzo ciężka, a mięśnie szyi dość słabe. Przy odpowiednim ustawieniu fotela podczas wstrząsu lub uderzenia głowa będzie poduszka o zagłówek, co pozwoli uniknąć poważnych obrażeń.

Jeśli masz dziecko w wieku do 4 lat, fotelik musi być z grupy 0+ i 1. Instalować można go twarzą do kierunku jazdy, jak i w podróży. W sprzedaży są uniwersalne fotele, co pozwoli zaoszczędzić na częstej zmianie modeli. Ale musisz zrozumieć, że takie próbki są mniej wygodne, mogą nie wziąć pod uwagę dokładne wymiary dziecka, a także warunki pogodowe (w zimie dziecko będzie w grubym ubraniu).

Aby wybrać naprawdę bezpieczne fotel lepiej zapoznać się nie tylko z opinii znajomych lub sprzedawców, ale i danymi ADAC, RACC i EuroNCAP. Wysokiej jakości modele muszą być certyfikowane przez komisję Europejską, ONZ lub normami ISO. O tym będzie świadczyć oznaczenie ECE R44/03 i /04 na fotelu. Najbardziej drogie japońskie modele fotelików dziecięcych mogą kosztować około 20 tys. zł, a proste francuskie od 1500 zł. Jednak poruszać się tylko na markę i cenę nie warto, lepiej wziąć pod uwagę powyższe niuanse.
Autor artykułu: psychotesty łódź